D0 zwiedzania w okolicy:

 

    • Szlak Kościołów Drewnianych:

    • Jak mówi sama nazwa, jest to szlak zabytkowych kościołów drewnianych w którym to znajduje się ich dwanaście.Nasza agroturystyka mieści się w odległości 2,3km od przebiegającego szlaku. A najbliżej położnonym jest przepiękny kościół w Uzarzewie imienia Michała Archanioła.

      Trasę szlaku można podzielić na dwie pętle:

      • dużą – o długości ok. 90 km, na której znajduje się osiem kościołów
      • małą – o długości ok. 35 km, na której znajduje się sześć kościołów

      NIezbędne i szczegółowe informację na tema Szlaku Kościołów drewnianych znajdą Państo na stronie Związku Międzygminnego "Puszczy Zielonka" www.puszcza-zielonka.pl . Gdzie znajdują się informacje o szlaku i poszczególnych drewnianych kościołach oraz istnieje możliwość wynajęcia przewodnika.

    •  

        • Szlak Piastowski:

        • Nasza agroturystyka mieści się w odległości 2,3km od Biskupic położonych na trasie przebiegającego Szlaku Piastowskiego.

          Szlak rozpoczyna się w Poznaniu i dalej biegnie na północ przez Pobiedziska, Moraczewo, Ostrów Lednicki, Gniezno, Trzemeszno, Mogilno, Strzelno, Kruszwicę, Inowrocław, Kościelec Kujawski, Pakość, Barcin, Lubostroń, Żnin, Wenecję, Biskupin, Gąsawę, Marcinkowo Górne, Rogowo, do Gniezna. Wzdłuż głównej osi szlaku skupione są inne bardzo ciekawe, historycznie i krajobrazowo miejscowości: Uzarzewo, Wierzenica, Tuczno, Wronczyn, Pomarzanowice, Imielenko, Imielno, Imiołki, Łubowo, Czerniejewo, Giecz, Miłosław, Września, Grzybowo, Witkowo, Skorzęcin, Powidz, Małachowo, Kołaczkowo, Arcugowo, Niechanowo, Jankowo Dolne, Duszno, z najwyższym wzniesieniem / Wałem Wydartowskim/ , Wylatowo, Kwieciszewo, Sławsk Wielki, Kobylniki, Szarlej, Łojewo, Szymborze, Tupadła i Markowice oraz Waplewo, Piechcin i miejscowością Żnin Góra, Ryszewo, Gościeszyn, Kruchowo, Przyjma I i II, Niestronno, Bełki i Wieniec, Rzym, Łopienno, Mielno, Kłecko, Kiszkowo i Dąbrówka Kość.
          Na szlaku usytuowane są trzy obiekty uznane za pomniki historii, są to: ruiny budowli na wyspie Ostrów Lednicki, Katedra w Gnieżnie / Matka Polskich Katedr/ i osada obronna ludów kultury łużyckiej / typu bagiennego/ sprzed 2744 lat, w Biskupinie.
          Te wymienione obiekty oraz zabytki z okresu romanizmu, takie jak: XII wieczne spiżowe Drzwi Gnieźnieńskie- z 18 scenami z życia św. Wojciecha, Bazylika w Trzemesznie, kościół poklasztorny, z podziemnymi kryptami w Mogilnie, słynne strzeleńskie kolumny, z rzeźbą figuralną, zachowana w doskonałym stanie Bazylika w Kruszwicy, kościół NMP, na Białej Górze w Inowrocławiu, oraz najstarszy w Polsce, wiejski kościół kamienny w Kościelcu Kuj. nadają tej ziemi niepowtarzalny wymiar historyczny.

          Bogactwem tej krainy, po za wymiarem historycznym jest przeogromne bogactwo krajobrazu i niespotykanych gdzie indziej atrakcji przyrodniczych.
          Szlak Piastowski przebiega przez 2 pojezierza: poznańskie i gnieźnieńskie, z ponad tysiącem jezior, głównie rynnowych- polodowcowych. Największe jezioro Pojezierza Gnieźnieńskiego, to jezioro Gopło w Kruszwicy / w średniowieczu nazywane Morzem Polaków/. Duża ilość akwenów wodnych umożliwia uprawianie sportów wodnych, rekreacji i wypoczynku. Zagospodarowane brzegi jezior pozwalają na wypoczynek po całodziennym obcowaniu z historią i bezcennymi zabytkami. Godne polecenia to miejscowości wypoczynkowe, takie jak: Powidz, Skorzęcin, Przyjezierze, Kruszwica i szereg innych. Położone na trasie szlaku Parki Krajobrazowe, z unikatowym bogactwem flory i fauny, stwarzają dodatkową zachęte do odwiedzenia tych stron. Parki Krajobrazowe to: Puszcza Zielonka, Park Krajobrazowy Promno, Lednicki Park Krajobrazowy, Powidzki Park Krajobrazowy i Nadgoplański Park Krajobrazowy.
          Zwiedzać Szlak Piastowski można na różne sposoby i w różnym wieku. Dla młodzieży szkół podstawowych celową wydaje się wizyta w " skansenie miniatur", pod Pobiedziskami, gdzie wstępnie zapoznają się z atrakcjami szlaku: budownictwem sakralnym, świeckim i innymi ciekawostkami tego jedynego w swoim rodzaju szlaku. To co niewątpliwie zainteresuje miłośników historii, architektury, archeologii, etnografii, ale i czystego powietrza i niczym nie zmąconej ciszy są również dodatkowe atrakcje, stworzone przez naturę i człowieka.
          Do tych atrakcji należą zapewne: pojawiające się co roku na jednym z pól w Wylatowie piktogramy / do dzisiaj nie wyjaśnione źródło ich powstania/, znajdujący się w tej miejscowości jedyny w Wielkopolsce drewniany kościół trójnawowy / spotyka się powszechnie w okolicach Tomaszowa Lub/ , budowany z oporami punkt widokowy w Dusznie, z którego już dzisiaj można podziwiać panoramę Gniezna, Mogilna, Inowrocławia, Kruszwicy i kopuły Bazyliki w Licheniu, najdłuższa w Polsce kolej linowa transportująca rudę wapnia , na trasie Pakość- Strzelno . Udając się w okolice Wągrowca, przemierzając Szlak Cysterski obejrzyjmy jedyne w Polsce zjawisko skrzyżowania rzek / Wełny i Nielby/, do niedawna określane zjawiskiem bifurkacji.
          Bogata sieć szlaków turystycznych pieszych i rowerowych przybliży to nieopisane bogactwo i pobudzi konieczność częstego przyjazdu w to urokliwe miejsce.

          Dodatkowych informacji o szlaku jak i możliwość wynajęcia przewodników znadą Państwo w Organizacji Turystycznej "Szlak Piastowski" na stronie >>www.szlakpiastowski.com.pl <<

        •  

  • Skansen miniatur - Pobiedziska Letnisko:

  • Skansen Miniatur w Pobiedziskach położony jest na historycznym Szlaku Piastowskim w połowie drogi pomiędzy Gnieznem a Poznaniem, przy drodze krajowej nr 5. Skansen otwarty został w maju 1998 r., w roku jubileuszu 950- lecia Pobiedzisk i jest to jeden z nielicznych tego typu obiektów w Polsce.
    W Skansenie znajduje się obecnie ok. 100 miniatur budowli Szlaku Piastowskiego i Wielkopolski, wykonanych w skali 1:20, z trwałych tworzyw, a niektóre fragmenty zrealizowane są z materiałów identycznych jak obiekty oryginalne. Podstawową funkcją skansenu jest ukazanie struktury przestrzennej Szlaku Piastowskiego w jego dzisiejszym i częściowo historycznym kształcie oraz procesu rozwoju osadnictwa i kształtowania się państwowości polskiej. Istnieje projekt dalszej rozbudowy skansenu. Powstanie tam park z wyspami na wodzie, na których przewidywane jest miejsce dla odpoczynku. Skansen będzie pełnił funkcje kulturotwórcze oraz turystyczno / sportowe i rekreacyjne.

    Skansen otwarty jest przez cały rok codziennie, także w soboty, niedziele i dni świąteczne

     LATEM (1 kwietnia - 31 października) w godzinach 8.00 - 20.00

    ZIMĄ (1 listopada - 31 marca) w godzinach  9.00 - 16.00

    Adres: 62-010 Pobiedziska ul. Fabryczna (Letnisko)

    Tel.0-61 81 77 822

    >> Mapa kliknij tutaj <<

    Odległość od Agroturystyki Wigwam do Skansenu Miniatur : 7,7 km

    • Muzeum Przyrodniczo - Łowieckie w Uzarzewie:

    • Muzeum powstało w 1977 roku. Usytuowane jest przy Szlaku Piastowskim w miejscowości Uzarzewo, oddalonej 15 kilometrów od Poznania. Mieści się w dziewiętnastowiecznym pałacu położonym w sześciohektarowym parku krajobrazowym o urozmaiconej rzeźbie terenu, w którym rośnie około 1000 drzew. Wśród nich sześć jest pomnikami przyrody. Drugim zabytkowym budynkiem jest stajnia-wozownia, w której od 1993 roku znajduje się ekspozycja przyrodnicza. W budynku stajni z 1865 roku mieści się stała ekspozycja „Środowiska zwierząt łownych”. Szczególnie interesująca jest prezentacja gatunków podlegających ochronie prawnej. Są to : drop, wydra, bóbr, ptaki drapieżne i łabędź niemy. Uzupełnienie wystawy przyrodniczej stanowi ekspozycja ptaków pochodzących z wielkopolskich łowisk oraz kolekcja jaj ptasich licząca blisko 200 gatunków.

      W muzełum znajdą Państwo ekspozycje:

      • Od kamienia do kuszy
      • Dawne i współczesne metody polowań
      • Broń i przybory myśliwskie
      • Łowiectwo w sztuce
      • Trofea łowieckie
      • Środowiska zwierząt łownych
      • Jak pory roku po świecie wędrowały
      • Trofea egzotyczne z kolekcji Adama Smorawińskiego

      Adres: 62-006 Kobylnica, ul. Akacjowa 12,

      tel. 61 81 81 211

      >> Mapa kliknij tutaj <<

      Odległość od Agroturystyki Wigwam do Muzeum Przyrodniczo - Łowieckie w Uzarzewie : 7,5 km

      • Skansen i Muzeum Pszczelarstwa w Swarzędzu:

      • Muzeum powstało w 1999 roku na terenie istniejącego od 1963 roku skansenu pszczelarskiego. Skansen stanowi unikatowy w skali europejskiej zbiór uli ilustrujący na ekspozycji plenerowej historię bartnictwa i pszczelarstwa na ziemiach polskich. Zbiory znajdujące się w muzeum dotyczą bartnictwa, pszczelarstwa i jedwabnictwa oraz zagadnień związanych z pszczołami samotnicami i trzmielami. Muzeum posiada bogatą kolekcję uli prezentowanych na wolnym powietrzu. Są to: ule kłodowe, wśród których znajduje się pochodząca z XV wieku dębowa barć, koszki – czyli ule słomiane oraz ule architektoniczne i figuralne. W pomieszczeniu budynku pofolwarcznego znajduje się ekspozycja dotycząca owadów użytkowych. Dużą atrakcję stanowi ul demonstracyjny umożliwiający obserwację życia intymnego pszczół.

        Na wystawie plenerowej, na terenie muzeum znajduje się ekspozycja prezentująca około stu gatunków roślin miododajnych. Wystawa "Jedwabnictwo" dotyczy dziejów hodowli jedwabnika morwowego prezentując między innymi przedmioty służące do prowadzenie hodowli jedwabnika oraz obiekty związane z zagadnieniem biologii jedwabnika. Ukazany jest sposób hodowli jedwabników i pozyskiwania jedwabiu.

        Adres: 62-020 Swarzędz, ul. Poznańska 35

        tel. 61 651 18 17

        >> Mapa kliknij tutaj <<

        Odległość od Agroturystyki Wigwam do Skansenu i Muzełum Pszczelarstwa im.prof. Ryszarda Kosteckiego w Swarzędzu : 14,2 km

        • Muzeum Pierwszych Piastów w Dziekanowicach:

        • Wielkopolski Park Etnograficzny

          Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach, Oddział Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, to muzeum etnograficzne na wolnym powietrzu popularnie nazywane „dużym skansenem”, które gromadzi, zabezpiecza i eksponuje przede wszystkim przedmioty związane z życiem i działalnością mieszkańców wsi i miasteczek z obszaru Wielkopolski historycznej. Ze względu na wielkość i  obszar badawczy  jest ono uznawane za główne muzeum skansenowskie dla Wielkopolski i jedno z najważniejszych muzeów tego typu w Polsce. Położone w przepięknym plenerze nad jeziorem Lednica prezentuje 53 obiekty tradycyjnego budownictwa chłopskiego, dworskiego, sakralnego i folwarcznego, przeniesione z różnych stron Wielkopolski. W większości tych obiektów eksponowane są wystroje dawnych wnętrz i obejść. Przybywszy tu i spacerując (ok. 2 godzin) wśród pól i między opłotkami muzealnych zagród mogą Państwo zobaczyć wyposażenie starej kuźni, zajść do chałupy chłopskiej, wyciszyć się w wiejskim kościele, wspiąć się na wzgórze, na którym stoją różne typy wiatraków i skąd widać wspaniałą panoramę jeziora Lednica, a dalej zatrzymać się na wiejskim cmentarzu, zajrzeć do wnętrza osiemnastowiecznej kaplicy, by w końcu, zaczerpnąwszy nieco atmosfery dworu, odpocząć w otaczającym go parku.

          Adres: 62–261 LEDNOGÓRA, Dziekanowice 32

          tel. (061) 427 50 23

          www.lednicamuzeum.pl

          >> Mapa kliknij tutaj <<

          Odległość od Agroturystyki Wigwam do Muzełum Pierwszych Piastów w Dziekanowicach : 20 km

           

          • Ostrów Lednicki:

          • Na wyspie Jeziora Lednica — w centrum plemienia Polan (tuż obok ważnego, dawnego strategiczno-handlowego traktu lądowego oraz wodnego, w odległości ok. 36 km od Poznania i ok. 18 km od Gniezna) — znajdują się pozostałości wczesnośrednio­wiecznego grodu zwanego Lednicą lub Ostrowem Lednickim, związanego z czasami panowania pierwszych władców z polskiej dynastii piastowskiej, Mieszkiem I i Bolesławem Chrobrym. Dzięki intensywnym pracom archeologicznym, prowadzonym w przeszłości oraz w przeciągu ostatnich dekad, jak i wynikom badań szeregu współpracujących z archeologią dyscyplin badawczych, potrafimy dzisiaj w miarę precyzyjnie określić rolę i znaczenie tego grodu w organizacyjno-terytorialnej strukturze wczesnego państwa polskiego.

            Zanim jednak ośrodek ten zaczął pełnić szereg ważnych funkcji, w czasie od 2. poł. X w. i później, wyspę wykorzystywano do zasiedlenia już wcześniej, bo od VIII w., skąd pochodzą ślady osadnictwa tzw. otwartego oraz w 2. poł. IX i 1. poł. X w., kiedy to w południowej jej części wzniesiono niewielki gród o średnicy wnętrza ok. 40 m.

            Początkowo funkcjonował on samodzielnie, zaś po 921 r. włączono go w obręb większej fortyfikacji. Około połowy X w. mamy do czynienia na Ostrowie Lednickim z początkiem różnorodnych przemian, dzięki którym wyspa uzyskuje szczególny status przynależny najważniejszym ośrodkom ówczesnej władzy. Przemiany te polegają m.in. na pobudowaniu tu potężnej fortyfikacji grodowej, realizacji w jej wnętrzu monumentalnej architektury kamiennej — tj. wyposażeniu tego grodu w dwie wolno stojące budowle: pałac (palatium) władcy połączony z kaplicą oraz kościół z prostym zamknięciem prezbiterium.

            Wyspę zabudowuje się również domostwami drewnianymi oraz wyposaża w drogi wiodące od dwóch mostowych przyczółków, zlokalizowanych na terenie tzw. otwartego (bowiem nie towarzyszyły mu żadne dodatkowe umocnienia) podgrodzia, ku zachodniemu oraz wschodniemu brzegowi Jeziora Lednica. Inne ze szczególnych funkcji, jakie przydano temu ośrodkowi, to lokalizacja tu miejsca pochówków osób o najwyższym statusie społecznym jak również wydzielenie wokół Lednicy odrębnego terytorium, związanego z logistyką i zabezpieczeniem różnorodnych potrzeb władcy i jego dworu.

            Adres: 62–261 LEDNOGÓRA, Dziekanowice 32

            tel. (061) 427 50 23

            www.lednicamuzeum.pl

            >> Mapa kliknij tutaj <<

            Odległość od Agroturystyki Wigwam do Ostrowa Lednickiego : 20 km